Ara

Chi Nei Tsang Bireysel Seanslar

Kadın sağlığına odaklı uyguladığım Chi Nei Tsang / İç Organ Masaj Terapi'yi kullandığım destekleyici yöntemlerle bireysel seanslarımdan harika sonuçlar ve geri bildirimler alıyorum. İstanbul dışından gelen danışanlarımdan, benim de fırsat yaratıp gitmeye çalıştığım ve bireysel seanslarla birlikte bilgilendirme seminerleri için bulunduğum şehirlerden (Bursa, İzmir, Ankara, Antalya) blogumda ve instagramda paylaştığım önerilerimi okuyup uygulayan herkesden deneyimlerini okumak ve duymak, uyguladığım alanlarda beni en çok motive eden kaynak oluyor ve daha fazla yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşmam konusunda beni teşvik ediyor.  Masajın içeriği konusunda gelen mail ve mesaj sorularından yola çıkarak, Chi Nei Tsang / İç Organ Masajı nedir, yararları nelerdir ve hangi rahatsızlıklara iyi gelir, nasıl ve ne sıklıkla kimlere uygulanır, seansları destekleyici kullandığım yöntemler nelerdir soruların cevaplarını bu yazımda ulaşımı daha hızlı sağlayabilmek için paylaşmak istedim. 

CHI NEI TSANG | İç Organ Masaj Terapi nedir ?

İç Organ Masaj Terapi; Sindirim, üreme, sinir ve enerji kanalları üzerinden ilerleyen manuel olarak elle uygulanan Çin ve Tayland Tıbbının bir öğretisi olan kadim masaj terapi yöntemidir. Bedenimizin hayati fonksiyonlarının gerçekleştirildiği merkezde yer alan iç organlar üzerinde duygusal, ruhsal, fiziksel ve zihinsel blokajlara maruz kalan yaşam enerjimiz olan Chi akışının serbest bırakılması üzerinde çalışan bir tekniktir.  Korku, kızgınlık, anksiyete, öfke, üzüntü, depresyon, endişe, aşırı çalışma, stres, kazalar, ameliyatlar, ilaçlar, toksinler, kötü beslenme, soluduğumuz hava, duruş bozukluklarına kadar tüm bu olumsuzlukları bedenimizde tutacak en elverişli alan karın bölgemizdir. Çoğu kronik ve psikolojik rahatsızlığın sebebi, bu olumsuzlukların karın bölgemizde sıkışıp seneler boyu bizimle yaşayarak yaşam enerjimizin akışını kesmesidir. İç organ masaj terapi, güçlü bir detoks masajıdır. Bu olumsuzluklarla oluşmuş  negatif blokajları,  organlara doğrudan yapılan manipülasyonlarla her bir organa ait ses, duygu ve düşünce yardımı ile birlikte manuel masaj teknikleriyle arındırır. Bu saye de yaşam enerjisi özgürce iç organlarda akmaya başlar.


Yararları nelerdir ?


İç organ masaj terapinin yararları; • Toksinlerin, plakların, kimyasal ağır metallerin elimine edilmesine yardımcı olur. • Birçok hastalığın, rahatsızlığın, gerginliğin ve acının nedeni olan negatif rüzgarın ve sıkışmış gazın uzaklaştırılmasını sağlayarak yaşam enerjisi Chi'nin özgürce akmasını sağlar. • Bağırsakların sağlıklı bir fonksiyona kavuşmasına destek olur, ve düzenli sindirim başlatır. • Kolondaki hislerin daha rahat olmasına destek olur ve işlem sürerken iyi bir boşaltım sağlar. Kolon terapi sonrası sindirim sisteminin dost bakterileri üretmesi için destek olur. 

• 2. beynimiz olan bağırsaklarda en az %85'i salgılanan seratonin (mutluluk) hormonu, bağırsaklar rahat ise en maksimum seviyede salgılanır.  İç organ masajı ile bağırsaklara uygulanan manipülasyonlarla güçlü bir arınma sağlanır ve bu sayede seratonin hormonu en yüksek seviyede salgılanarak huzur, neşe, şifa tüm bedene yayılır.

Hangi rahatsızlıklara iyi gelir ?


Kabızlık, İshal, IBS / Düzensiz Bağırsak Sendromu, SIBO, Kandida, Kolit, Chron Hastalığı, Hazımsızlık, Aşırı Gaz, Şişkinlik, Hemoroid, PMS / Menapoz  Sonrası Sendromu, Erken Menapoz, Adet Sancıları, Yumurtalık Kistleri, Doğurganlık Sorunları, Kötü Kan Sirkülasyonu, Baş Ağrıları, Astım, Duygusal İniş ve Çıkışlar, Depresyon, Gerginlik, Uykusuzluk, Kramplar, Bel Ağrıları gibi birçok kronik hastalıklara ve psikolojik sorunlara iyi gelmektedir.
Chi Nei Ching | Tok Sen Terapi nedir?


İç organ masajının 3.seviyesi olan Tok Sen Terapi; meridyenlerde, kas ve tendonlarda bloke olmuş yaşam enerjisini açarak tekrar akışkan hale getirir. Bunun için fasyanın, tendonların ve kasların içine, derin bölgelerine erişebilme özelliğine sahip, Tamarin ağacından özel olarak üretilmiş ahşap aletlerde manuel olarak uygulanarak ses formunda olan titreşimler kullanılır. Vücudun kendi içinde bulunan blokajlar ve tıkanıklıklar insanın çevresi ile olan iletişimini de olumsuz etkileyerek bozabilir, dengesinin kaybolmasına ve hastalığa yol açabilir. Tok Sen iletişim yollarını ve enerji hatlarını sağlıklı hale getirerek bu dengesizlikleri düzeltir. Tok Sen terapi, tendonlar ve özellikle de tendinomüsküler meridyenler (12 ana akupunktur meridyeninin üzerinde yer alan kas, tendon ve ligamentlerden oluşmuş bölgeler) üzerinde etkilidir. 


Tamarin ağacından yapılmış Tok Sen ve Gua Sha Aletleri

Yararları nelerdir ?


Tok Sen terapinin yararları çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor, bunlardan bazıları;

• Kan sirkülasyonunu da artırır. Daha iyi hale gelen dolaşım, tendonları yeniler ve bloke olmuş enerji çok daha hızlı bir şekilde serbest kalır.

• Kasları gevşetir. Gergin kaslar, kılcal damarları sıkıştırır ve böylece kaslara giden kan dolaşımı azalır ve kas ağırlarına sebep olur. Meridyenler üzerine çekiçle vurularak, ağrının ve rahatsız edici hislerin ortadan kalkmasına yardımcı olunur. Eğer rahatsızlığı olan bir kişi daha önce büyük miktarda stresi bedeninde ve zihninde depo etti ise kaslar ve tendonlar katılaşıp, zırh benzeri bir oluşumu meydana getirirler. Tok Sen sayesinde bu zırh eritilir ve gerginlik çözülür.

• Periferik sinirleri uyarır. Bu sinirler kılcal damarlara paralel uzanırlar. Ne zaman çekiç ile vurulursa vibrasyon kılcal damarları ve periferik sinirleri besler ve aynı zamanda kasları da uyarır.

• Bir çok sebebe dayalı ağrıyı ortadan kaldırır.   

Hangi rahatsızlıklara iyi gelir ?


Sinir sisteminde oluşan sorunlar nedeni ile meydana gelen migren, beyin dejenerasyonu, bulanık görüş veya işitme kaybı, omuz ağrısı, boyun ağrısı, omuz tendonlarında gerginlik, kolda hareketsizlik, tendon kompresyonu, bel kaslarında gerginlik, kürek kemiği problemleri ve sırt ağrısı, bel ağrısı, omurilik iltihaplanması, gövdeyi bükmede zorluk, lomber ağrı ve sinir kompresyonu, üst bacak ağrısı, hamstring kası  gerginliği ve patella dislokasyonu, baldır ağrısı, ayak tabanında ağrı ve uyuşma, kolda ağrısı, dirsek ağrısı, kolda ve elde uyuşma. 


Tok Sen Terapi'de ihtiyaç duyulduğu uygulanan diğer yöntemler Gua Sha Terapi ve Kupa Çekme Terapidir. Gua Sha Terapi, hastalığa neden olan kan tıkanıklıklarını açar, normal dolaşımı ve metabolik işleyişi destekler. Akut enfeksiyonel hastalıklarda, üst solunum yolu rahatsızlıklarında, sindirim sistemi sorunlarında ve ayrıca birçok akut veya kronik hastalıkta önleyici ve tedavi edici değere sahiptir. Gua Sha Terapisi yöntemi tamarin ağacından yapılmış ahşap aletlerle acı vermeden kazıma yöntemiyle uygulanır. Bu kazıma sırt, boyun, yüz, kollar, bacaklar vs. dahil vücudun bir çok bölgesine uygulanabilmektedir. 

Kupa Çekme Terapi, bedeni toksinlerden arındırmak ve temizlemek için dokuların derinlerinde birikmiş olan atıkların yukarı çekilmesi yolu ile gerçekleşir. Bu atık maddeler bulundukları alt tabaklardan deri vasıtası ile yukarı çekilir ve temizlenir. Kupalar bedende Meridyenler üzerine yerleştirilir. Meridyen Detoks Kupa Çekme Terapisi, enerjiyi yükseltmek için ve vücudu arındırmak için çok etkili bir terapi yöntemidir. Enerjinin çok daha özgür ve güçlü bir şekilde akmasına izin verir. Böylece hareket etme kabiliyeti artar ve bedenin değişik bölgelerinde kendini hissettiren ağrılar azalır. Bu terapi, genel soğuk algınlığından akciğer enfeksiyonuna ve çeşitli iç hastalıklara kadar bir çok rahatsızlığın tedavi edilmesinde etkilidir. Dahası eklemlere yararı dokunur ve sırt spazmı veya ağrısı gibi sorunları ortadan kaldırır. 


İç organ masaj terapi teknikleri nasıl ve ne sıklıkla kimlere uygulanır ? 


Sağlığı korumak ve herkesin kendi sağlığını kendi eline alması için seanslara belirli aralıklarla gelinmesini öncelikle öneriyorum. Yıllarca farkında olmadan biriken olumsuzlukların hastalık olarak kendini belirtmeden önlem alıp sağlığı korumayı çok önemli buluyorum.


İç organ masaj masaj terapi teknikleri, bedeni duygu ve zihin durumlarıyla bütüncül bir yaklaşımla ele aldığından yaşamda hangi noktada çukura düştüğümüzü ve hangi rahatsızlığın neden sizin bedeninizde olduğu sorularının kaynağına götüren eşsiz bir yöntemdir. İşte bu sebeplerden yaşam kalitesini ve sağlığı korumak için düzenli olarak belli aralıklarla bedende hastalık belirtilerini beklemeden uygulanmasını öneriyorum.


Eğer yukarıda belirttiğim bir rahatsızlıktan dolayı seansa geliyorsanız ilk 5 seansa düzenli olarak gelmeniz süreciniz için önemli. Ortalama olarak tüm iç organların üzerinde 4-5 seansta çalışabiliyorum. Bu süre kişinin durumuna, ne sıklıkla geldiğiyle çok ilgili. Üzerinde çalıştığım organlar; kalın ve ince bağırsak, mide, dalak, karaciğer, safra kesesi, böbrekler, mesane, rahim ve yumurtalıklar, akciğerler ve kalp. Haftada bir gün uygulayacak şekilde (bu süre özellikle şehir dışından gelenler için 15 günde bir yada ayda bir olabiliyor) buluşuyoruz. Seans süresi kişinin durumuyla değişmekle beraber ortalama 1 saat sürüyor. Seansların ilk evrelerinde karın bölgesinde elle yada tok sen ahşap aletleriyle çalışılıyor.


Seansa gelmeden önce maille size bir bir form yolluyorum. Bu formu doldurup geri yolluyorsunuz sonrasında seansa gelmeden önce forma istinaden yapmanız gerekenler varsa bilgilendiriyorum.


Danışan masaj masasına sırt üstü yatıyor. Pubik kemiğinden kaburgalara kadar olan ön bedenin karın bölgesinde çalışılıyor ilk aşamada. Terapinin sonraki evrelerinde yüz üstü, yan yatış pozisyonlarında da diğer organlara ulaşmak ve standart akupunktur noktaları ile çalışmak için bedenin uzuvları kollar bacaklar ve kafa bölgelerinde çalışılıyor.


*Sağlığını korumak isteyen ve yukardaki rahatsızlıklara sahip herkes seanslardan yararlanabilir. Hamileliğin ilk 20 haftasında, regl döneminin yoğun olan ilk 2 gününde, inflamasyon ve deri enfeksiyonlarında, kanser hastalarında, anevrizma, tromboz, flebit, melanom, lenfoma rahatsızlıklarında Chi Nei Tsang terapi uygulaması yapılmaz. 


Seansları destekleyici kullandığım yöntemler nelerdir ?

İç organlardaki element dengelerine göre Ayurveda destekli beslenme önerileri, bitkisel kürler, regl sancısı-doğurganlık sorunu-rahim ve yumurtalık rahatsızlıklarına vajinal buhar banyosu öneriyorum. 

Hangi ildesiniz ?

Seanslarımı İstanbul merkezli veriyorum. Şehir dışından gelen danışanlarımın da oluyor. Bunun dışında 2018'den bu yana düzenli aralıklarla İzmir'e bireysel seanslar vermeye gidiyorum. Duyurularını instagram üzerinden ve mail yoluyla yapıyorum. 

Sorular ve seans randevusu için size nasıl ulaşabiliriz?

ayana.yasam@gmail.com mail adresine mail atarak bana ulaşabilirsiniz. Tek iletişim kanalım bu. Tüm sorulara mail iletişim yoluyla cevap veriyorum.

Ayrıca son olarak bana olan güveninizden seanslarıma olan ilginiz, güzel sözleriniz, mesajlarınız ve desteğiniz için sonsuz şükrediyorum.Diğer yazılarıma BLOG sekmesinden ulaşabilirsiniz.*Yasal uyarı:Verilen tüm bilgiler hastalık tanı veya tedavi amaçlı olmayıp sağlık kuruluşu tarafından verilen hizmet niteliğinde değildir. Lütfen her türlü sağlık probleminiz için yetkili bir sağlık kuruluşuna danışınız. Yukarıda belirtilen bilgileri uygulamak, danışanın kendi özgür iradesiyle verdiği karardır ve sağlık kuruluşları tarafından verilen reçeteler ve tıbbi uygulamalar yerine konulmamalıdır.