Ara

Hormonal Dengeyi Sağlayan Tohum Rotasyonu

Tohum rotasyonu, hormon seviyelerini doğal olarak dengelemek için doğadaki besinlerin şifa olarak kullanılmasında mükemmel bir örnektir. Bu uygulama, farklı tohumların hormonlarımızın döngü boyunca ihtiyaç duydukları farklı besin değerlerini içermelerinden dolayı hormon dengemize destek sağlar.


Tohum rotasyonu kimler içindir?


Tohum rotasyonu, östrojen baskınlığı ve düşük östrojen belirtileri yaşayan her kadın için harikadır. Östrojen baskınlığının belirtileri aşağıda belirttiklerimden herhangi biri olarak ortaya çıkabilir. Bu uygulama, ağrılı veya düzensiz regli döngüleri, aşırı kanamalar, kramplar, PMS semptomları, migren, bel ağrısı, şişkinlik, yorgunluğu olan herkes için ve doğurganlığı artırmak isteyen kadınlar tarafından kullanılabilir.


Tohum rotasyon uygulaması ayrıca perimenopoz ve menopoz gibi düşük östrojenli kadınlara da yardımcı olabilir. Bu yöntem, fitoöstrojenler, doğal olarak ortaya çıkan östrojen içeren tohumlar vasıtasıyla östrojen seviyelerini hafifçe yükselterek yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle, sıcak basması, gece terlemesi, kilo alımı ve hafıza kaybı yaşayan birçok kadının, tohum rotasyon yöntemini kullanmada önemli olumlu gelişmeler yaşandığı gözlenmiştir. Ayrıca meme, rahim ve yumurtalık kanserleri gibi östrojenik kanserlerinin önde gelen nedenidir. Tiroid nodülleri ve tiroid kanseri de östrojen baskınlığına bağlanmıştır.


Tohum rotasyonu nasıl çalışır?


Adet döngünüzün 1. günü, dönemin ilk günüdür. 1-14. günlerden itibaren amaç, rahim astarını oluşturan östrojeni arttırmaktır. Buna Foliküler Faz denir. Keten tohumu ve kabak çekirdeği östrojen üretimini desteklemek için gereken besin maddelerini sağlar.


15. - 28. gün Luteal Faz olarak bilinir. Yumurtlama sonrası, susam tohumlarındaki çinko içeriği ve ayçekirdği tohumlarındaki E vitamini progesteron üretimini desteklemektedir.Nasıl tüketilir?


Döngünüzün ilk aşaması Foliküler Faz 1-14. günlerde 14 gün boyunca, günlük doz;

1 yemek kaşığı taze öğütülmüş çiğ keten tohumu

1 yemek kaşığı taze öğütülmüş çiğ kabak çekirdeği.


Döngünüzün 2. aşaması, Luteal Faz 15-28. günlerde 14 gün boyunca, günlük doz;

1 yemek kaşığı taze öğütülmüş çiğ susam

1 yemek kaşığı taze öğütülmüş çiğ ay çekirdeği.


*Taze tohum çekimini her gün yada gün aşırı yapmaya özen gösterin. Bunun için mutfakta el altında otomatik elektrikli küçük bir öğütücü bulundurun. Tohumları çekilmiş halde 2 günden fazla bekletmeden taze olarak tüketin.Susam, ay çekirdeği - keten tohumu, kabak çekirdeği

Adet görmeyen ya da menopoz olan kadınlar ne zaman uygulamalı?


Adet görmeyen veya menopoz dönemindeki kadınlar ay döngüsüne göre tohum rotasyonu yapabilirler. Yeni ayın olduğu günü döngünün 1. günü, dolunayı döngünün 14.günü olarak kabul edin.


Sonuçları ne kadar sürede görmeyi bekleyebilirsiniz?


Belirgin bir iyileşme görmek 3 ay kadar sürebilir. Pek çok kadın 3 aydan önce olumlu etkilerini hissetmeye başlıyorlar.Tohumları günlük yemeklerinize nasıl dahil edersiniz?


Kahvaltıda tatlılara, yoğurt ve yulaf ezmesi / yulaf lapasına kolayca tohum karışımını ekleyebilir veya öğle veya akşam yemeğinde salataların ve çorbaların içine karıştırabiliriz.

Ve hep öneminden bahsettiğim yemeden önce daha hazırlama aşamasında size şifa olacağına inanarak şükranla hazırlayın ve tüketin. Şifa olması niyetiyle..*Yasal uyarı:Verilen tüm bilgiler hastalık tanı veya tedavi amaçlı olmayıp sağlık kuruluşu tarafından verilen hizmet niteliğinde değildir. Lütfen her türlü sağlık probleminiz için yetkili bir sağlık kuruluşuna danışınız. Yukarıda belirtilen bilgileri uygulamak, danışanın kendi özgür iradesiyle verdiği karardır ve sağlık kuruluşları tarafından verilen reçeteler yerine konulmamalıdır.