Ara

İyileşme Krizleri

Bedenin kendini onarma, yenileme süreçlerinde meydana gelen aşırı yorgunluk, yoğun baş ve beden ağrıları, ishal, duygu durumlarının hassaslaşması ve derinleşmesi, sivilcelenme gibi fiziksel, zihinsel ve duygusal olaylar, iyileşme öncesi kötüleşme durumlarıdır.İyileşme krizlerinde bedenin verdiği dikkate alınması gereken en önemli mesaj; ''Bedeni onarma ve yenileme sürecinde bana destek olman, beni dinleyerek dinlenmen, bu sürece destek olmak için destekleyici yardımlar alman bu süreçten en kısa sürede çıkıp yenilenmiş olarak hayata dönebilmemizi sağlar. Bunun için bana yardım et.'' mesajıdır.


Yıllarca hiç bakım yapılmayıp ışık tutulmamış alanlara, duygulara, zihinsel kalıplara bakıldığında, ilk açığa çıkanlar her zaman keyif verip mutlu etmeyebilir. Bunun sebeplerinden bazıları; yıllardır bedende birikmiş toksik maddeler, ifade bulamayıp bastırılmış negatif duygular, yeniye adım atmaya zorlayan zihinsel kalıplar olabilir.


Bu alanları temizlemeye yönelik seanslarda, bahsettiğim olumsuzluklar bedeni, ruhu ve zihni özgür bırakmaya başladığında yüzeye çıkmaya başlarlar. Eskiden uyur vaziyette olup günlük yaşamı negatif etkileyen bu olumsuzlar, yüzeye çıkmış olarak size veda etme sürecinde yine rahatsızlık ve iyi hissetmeme haline sokarlar. İşte tam bu süreçte yüzeye çıkmış olumsuzluklardan özgürleşmek için kendinize destek olup yardımcı olmayı dört elle sarılmak, kendi küllerinden yeniden doğmayı sağlar. Bu süreç içten gelen dip dalgalarla başlayıp yüzeye çıkar. Derinlerdeki dip dalgayı başlatabilme cesaretiniz olduysa yüzeye gelince ondan özgürleşmek çok daha kolay olacaktır. Şevkiniz kırılmasın.


Kendinizi iyi hissetmenin yolu, yüzeye gelmiş olumsuzlukları onurlandırarak gitmelerine destek olup izin vermekten geçiyor.


İyileşme krizlerinin süreleri bedenden bedene değişiklik gösterir. Bu sürenin belirleyicileri, bedendeki toksik maddelerin ne kadar olduğu, duygu ve zihin durumlarının yoğunluğu belirler. Örnek verecek olursam, Chi Nei Tsang | İç Organ Masaj Terapi çok güçlü bir arınma/detoks metodudur. Bedeni, iç organlardan başlayarak toksik maddelerden arındırırken eşzamanlı olarak organlara ait duygularla da çalışılır. Bunun zihne olan etkisi de çok büyüktür. Örneğin kadın sağlığı üzerinde çalışırken rahim, yumurtalıklar, vajina da sürekli kendini yineleyen bir rahatsızlık varsa bu bölgeye yapılan masaj manipülasyonlarının yanında dişilik kimliği olan bu organlarla olan duygu durum bağına da ışık tutulur. Sorunun köküne bütüncül bir yaklaşımla varılır. Diğer bir örnek karaciğer üzerinde fiziksel olarak elle müdahaleler yapılırken karaciğer duygusu olan kızgınlık, öfke, kıskançlık duygularına bakılır ve organla aynı rezonansta titreşen karaciğer organ sesi çıkartılarak blokajlar çözülür. Açığa çıkan olumsuzluklar fiziksel, ruhsal ve zihinsel çok büyük bir rahatlama yaşatır. Fiziksel olarak elle yapılan müdahaleler sonucunda açığa çıkan toksik maddeler kana karıştığından dolayı yoğun baş ağrıları yada yorgunluk meydana gelebilir. Bunun yaşanıp yaşanmayacağı yada yoğunluğu bedende ne kadar toksik madde olduğu yada organların duygularıyla onları ne kadar yorduğunuzla ilişkilidir. Bazı danışanlarım iyileşme krizleri çok hafif yada hiç yaşamayabilirken bazıları çok yoğun yaşayabiliyorlar. Ve genelde bu kişiler olumsuzlukları çok biriktirmeyip destek almaya açık olan ve yeni travma yaratmayarak hayatlarını sürdürenler oluyor. İyileşme öncesi kötüleşmeleri kucaklayabildiğimiz, yenilenmeye açık, destek almayı zayıflık değil tam tersine birlik içinde hissedebilmemizin bir yolu olarak görebildiğimiz günlerimiz olsun.