Ara

Karanlık Ay'da Regl Döngüsü

Ay'la birlikte kanayan, farkındalığının en derin seviyelerine bağlanan, gördüğü dünyadan daha fazlasının var olduğu hatırlayan kadın. Sen bu gezegenin yaşam tohumunun en kutsal taşıyıcısın...‘’Bu kocaman cayır cayır ışıklı şehirde, ay’ın en karanlık fazında ay’la birlikte regli oluşumu kutsayacak alanı nasıl yaratırım!’’ diye başladı bu yeni ay regl döngümün sersenişleri.


Çoğunlukla döngüm yaklaşırken doğaya gidiyoruz ama bu sefer İstanbul’da kalmamız gerekti. Bir süredir yeni ay’da regl olup dolunay’da yumurtlayan bir döngü yaşıyorum ve bundan çok memnunum.


Çok eski zamanlarda da kadınlar döngülerini şu zaman ki gibi geceleri yapay ışığa ve elektronik cihazlara maruz kalmadıklarından yeni ay’da regl oluyorlardı. Kendi karanlıklarına doğru içlerine bakma, bedenlerini onurlandırma, yaşamlarını değerlendirme, eskiyi uğurlama yeniye kucak açmak için en elverişli zaman Ay'ın karanlık fazı olduğundan böyle yaşanıyordu. Yerli Amerikalı kadınların, adet gören kadınlarla birlikte yeni ay boyunca dişil enerjilerine ve ay enerjisine toplu olarak dokunmak için "ay evi"dedikleri kırmızı çadırlarda birbirlerini derin iç gözlem yolculuğuyla desteklemek için bir araya gelirlermiş.


Bu yeni ay’ı İstanbul’da ki evde geçirdiğimden ben de geceleri kendi karanlığımı yaratmayı denedim. Hava karardıktan sonra evdeki perdeleri iyice çektim. Bir mum salona bir mum da banyoya koydum. Diğer odalar zifiri karanlık. Telefon ve bilgisayarla ilişiğimi güneş battığında kestim. Uzanıp yatıyor, meditasyon yapıyor, ara arada içimden geldiği gibi şarkı söyleyip aklıma düşenleri yazıp çiziyordum.


Karanlık Ay’da regl olmak, derinlere cila atma, ne yolunda gidiyor ne gitmiyor onu sorgulama, rahmin eski astarını kanla beraber atması gibi bizim de ihtiyaç duymadığımız, artık bize hizmet etmeyen eski şeyleri bırakma zamanı demek. Doğal biyolojik rahim temizliğiyle birlikte psikolojik temizlenmenin de gerçekleştiği zaman. İleriye, yeniye, doğmaya hazırlananlara doğru atmak için oklarımızı hazırlama zamanı döngümüzün karanlık ay zamanı...


Gece vardiyasında çalışan kadınların, ışığa maruz kalması nedeniyle düzensiz döngüleri olma ihtimalinin daha yüksek olduğu bu kanıtlanmış. Ayrıca, çalışmalar ay ışığı düzenlerini taklit etmenin döngü düzenliliğini iyileştirebileceğini gösteriyor. Mevsimsel Afektif Bozukluk (melatonin hormonu ile ilgili), hormonların mevsim geçişlerindeki ışık değişimlerinden etkilenerek meydana gelen bir rahatsızlık. Bu sebeplerden doğayla uyumlu bir şekilde yaşamaya dair adımlar atmak sağlığımız için çok önemli. Doğa karanlıksa bizim de o karanlıkla beraber olmamız, aydınlık dolunay zamanıysa bizim de ışıkla beraber olabileceğimiz zaman ve alanları yaratabilmeliyiz.


Karanlık zamanları nasıl onurlandıracağımızı bilirsek o zaman inzavaya çekilme, şifalanma, kendi karanlığımıza doğru içe bakma süreçlerine hayatımızda yer vermeye zaman ve alan açabiliriz. Ve bu karanlık sürecin içinden kutlayarak onurlandırarak geçtikten sonra ışığımıza doğru yeniye kucak açmayı tüm varlığımızla yaşayabiliriz.


Yeni ay’da regl olan bir kadının dolunay zamanı yumurtlama dönemine denk geliyor. Dolunay’da yumurtlama yaşayan kadının enerjisinin en yoğun olduğu, libidosunun tavan yaptığı, doğurganlığının arttığı, çekici ve alımlı olduğu, sosyal olmak istediği zamanları oluyor genelde. Dolunay, kim olduğumuzu tam olarak ifade etmenin de zamanı ayrıca. Yine yerli Amerikalı kadınlar ‘ay banyosu’ dedikleri bir ritüel yaparlarmış. Ay’ı görebildikleri açık bir alanda gece boyu kendi dişil enerjileriyle ve ay’ın yüksek enerjisiyle bağlantıya geçmek için toplanırlarmış. Ben de dolunay zamanları çok yüksek enerjide, neşeli, keyifli, açık, kendimi çok daha güzel hissettiğim, yeni ay’da hazırladığım oklarımı ileriye atmak için aktif ve heyecanlı hallerde oluyorum😊


Etrafımdaki ve içimdeki doğanın çok sayıda ki ritmik döngülerine baktığımda muazzam bir işleyiş olduğunu görmek beni hem heyecanlandırıyor hem de hayran bıraktırıyor. Güneşin 24 saatlik döngüsü dünya etrafındaki döngüsü, her gün geceleyin ve sonra tekrar gündüz oluşun döngüsü, mevsimlerin kendi içindeki döngüsü ve biz kadınların ay’la beraber olan döngüsü ve daha birçok doğal döngü hepsi çok güzel değil mi… Ayurveda, bu döngüsel enerji akışının her kadının içinde var olduğunu ve kendini sorgulama deneyimleri ile dış dünyayla etkileşimleri arasında köprü olduğunu öğretiyor bizlere.


Siz de kendi döngülerinizi takip ederek kendinize ve çevrenize olan farkındalığınızı arttırmayı sağlayabilirsiniz. Gerçekten çok işe yarıyor. Kendi doğal kutsal döngü sürecinizi doğayla uyumlu bir şekilde yaşamanızı sağlıyor. Regl döngünüze sırt çevrilecek yada sıkıcı durum olarak görmek beraberinde bir çok sorununu da getiriyor. Bunu birebir çalıştığım kadınlarda da görüyorum. Rahim ve yumurtalıklar unutulmuş organlar olarak karşımıza çıkıyor. Dişil organlarımızı onurlandırmak için döngü zamanlarımız bizim için çok kıymetli. Döngülerimizi takip etmek planlarımızı ona göre ayarlamamıza, kendi alanımıza yaratıp içsel sürecimizi yaşamamıza olanak yaratıyor. Bu da dişi organlarımızla olan bağlantıyı güçlendirerek sağlıkları konusunda onlarla beraber olduğumuzu hatırımızda tutuyor.


Döngülerinizi takip edebilmek için size en uygun yöntemi bulabilirsiniz. Böylelikle döngülerinizde aksama, gecikme varsa takibini yapıp neden olduğunu anlamak mümkün olur. Çünkü siz baktıkça iyileşir onlar 😊 Regl düzensizlikleri, hormon dengesizlikleri gibi birçok sorunda işe yarayan tohum rotasyonunu yapabilirsiniz. (tohum rotasyonu bir önceki yazılarımda var.)


Ay'la birlikte kanayan, farkındalığının en derin seviyelerine bağlanan, ona yalnızca gördüğü dünyadan daha fazlasının var olduğu hatırllayan kadın. Sen bu gezegenin yaşam tohumunun en kutsal taşıyıcısın...